Group 2garsnasgarsnasgarsnasimage-archiveGroup 2
Toggle Menu

Antik fika. Stefan Nilsson möter Li Pamp, vd på Stockholms Auktionsverk

Vår uppskattade podcast Fika med Gärsnäs med programledaren Stefan Nilsson har nu kommit till sitt tredje avsnitt. Där tar Stefen en kaffe och en pratstund med Li Pamp, vd för Stockholms Auktionsverk sedan i somras. Hon är känd för den stora allmänheten som programledare i tv:s Antikdeckarna, Antikmagasinet och som expert i Antikrundan. Hennes specialitet är 1900-talsdesign, möbler ochn konsthantverk, en tung röst i återbrukets mediala landskap. Det är ett spännande samtal mellan två insiders.

”Mitt syfte med de här poddarna är att man ska lära sig något”, säger Stefan Nilsson. ”I det här avsnittet ville jag belysa hur saker värderas, hur vi ska tänka kring proveniens. Kanske också en extra flört med arkitekterna, hur ska man inreda med antikviteter?”.

Det finns många fördelar med återbrukade möbler, inte bara miljö-och hållbarhetsfrågor, utan det estetiska och stilmässiga. Vad är tåligt mot ögats slitage?  ”Det var intressant att också prata om reparationer. Är det nåt som auktionshusen skulle kunna hantera? Li svarade med ett tydligt ja.”. Här kan Gärsnäs med sitt tydliga fokus på återvunna möbler bli en viktig medspelare med nya grepp i framtida projekt och samarbeten.

Ni hittar podden överallt, på Spotify och Apple Podcaster.

Välkomna till Fika med Gärsnäs avsnitt 3, med Li Pamp.